28.05.2009 09:57

Stmívání

USA - Twilight

Akční / Romantický / Fantasy / Thriller 
USA, 2008, 122 min


Režie: Catherine Hardwicke
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Billy Burke, Ashley Greene, Nikki Reed, Jackson Rathbone, Kellan Lutz, Peter Facinelli, Cam Gigandet, Taylor Lautner, Anna Kendrick, Michael Welch, Gil Birmingham, Elizabeth Reaser, Edi Gathegi, Rachelle Lefevre, Sarah Clarke, Ned Bellamy, Justin Chon

Obsah :

Stmívání smetlo konkurenci

(Pamela McClintock, www.variety.com)

Fanynky všeho věku mají na svědomí jedno z největších kasovních vítězství ve světě filmu, když teenagerská upíří romance Stmívání vydělala v USA během prvního víkendu 70,6 mil. dolarů. Jen během pátku to bylo úžasných 35,7 mil. dolarů, čímž se Stmívání stalo druhým nejúspěšnějším snímkem během prvního dne promítání v mimoletní sezóně (nejúspěšnějším filmem tak byl Harry Potter a Ohnivý pohár, který vydělal během prvního dne 40,4 mil. dolarů v listopadu 2005). Během svého půlnočního promítání ve čtvrtek 22.11.08 vydělalo Stmívání 7 mil. dolarů, čímž dalece předběhlo pů lnoční promítání filmu Sex ve městě, které vydělalo 2,5 mil. dolarů.

Obvykle je velký start, jaký zaznamenalo Stmívání, výsadou dětských nebo superhrdinských filmů. Plných 75 % diváků Stmívání představovaly ženy, což odráží i velikou popularitu knih autorky Stephenie Meyerové určených dívkám a ženám. Jedním z největších překvapení víkendu bylo však i to, že 45 % diváků bylo starších 25 let, čímž se Stmívání může řadit i do literatury pro dospělé.

Pro režisérku Catherine Hardwickeovou představuje Stmívání dosud největší úspěch v její kariéře. Stmívání je také ohromným úspěchem pro distribuční (produkční) společnost Summit Entertainment, která tuto sobotu oficiálně oznámila, že již chystá natáčení další knihy ze série Twilight, nazvané Nový měsíc.

 

 

—————

Zpět


Sosak.cz zajímavosti ze světa

 

Zajímavé odkazy: Filmy na internetu |

Sosak.cz

| ČSFD.cz |