09.07.2009 16:51

The Road

Akční / Sci-Fi / Thriller

Spojené státy americké

Režie:John Hillcoat

Hraje:Viggo Mortensen,Kodi Smit-McPhee,Charlize Theron,Guy Pearce,Robert Duvall

Obsah:

V The Road hrají Viggo Mortensen (Eastern Promises), dětský herec Kodi McPhee, herečka Charlize Theronová (In The Valley Of Elah, Monster), Robert Duvall (The Godfather, We Own The Night) a Guy Pearce (The Proposition, Memento). Film je založený na post-apokalyptickém románu Cormaca McCarthyh, podle scénáře Joea Penhalla a v režii Johna Hillcoata (The Proposition).

Svět je zdevastovaný. Množství ohňů zničilo zemi. Města jsou zpustlá, udušená v popelu. Několik málo přeživších jí konzervy, dokud nebudou nuceni stát se kanibaly uprostřed této apokalyptické scéně. Otec a syn tlačí svůj nákupní vozík plný holých nezbytností pro jejich přežití. Skrze déšť a sníh se vydávají na cestu směrem jih.
To je obsah nového filmu Johna Hillcoata (Proposition), věrné adaptace knihy McCarthyho "Cesta", která byla v roce 2007 oceněna prestižní Pullitzerovou cenou za 2mil. kopií napříč Atlantikem.

Natáčení se uskutečnilo v krajině poblíž Pittsburghu, ve stejném místě, kde se několik let předtím kráčel Robert de Niro jako "Lovec jelenů", nebo "Buffalo Bill z Mlčení jehňátek". Tato obrovská oblast zahrnuje hory, pusté pláže, lesy, jezera. "Také jsme natáčeli v New Orleans a Portlandu, ale většinu scén jsme potřebovali udělat právě zde, kde není ani noha", říká Hillcoat. "Proto jsme se usadili v oblasti blízko jezera Erie. Nabízí hodně horizontů, které se dokonalé hodí pro scény; pochmurné světlo, nízká oblohu, silný vítr a všudypřítomné mraky - což je perfektní znázornění vize apokalyptického světa, jak je to v knize." Říká sám režisér.

S neupravenými vlasy, huňatým vousem a ve špinavém oblečení jak z popelnice hraje Viggo onoho "muže". Mladý australský herec Kodi Smit-McPhee hraje ve svých 11letech "chlapce". Charlize Theron, která ve vzpomínkách hraje "ženu".

Dva přítomní herci byli velmi zaostřováni. Natáčeli totiž spoustu důležitých, dramatických momentů, např. kdy jim zloděj v podání Michaella K. Williamse (Gone Baby Gone) ukradne jejich vozík. Před každým záběrem španělský kameraman Javier Aguirresarobe debatoval s Johnem Hillcoatem. Jeho práce má veliký význam na tvorbě pochmurného a jednobarevného stylu dle přání režiséra. V mnoha částech filmu je vzato a užito tucet záběrů z tří nezvyklých pohledů.

Mezi každým z nich Viggo zůstává ve své filmové roli: odebere se pryč na okraj lesa, zabalen do igelitu, tak jako jeho role. "Je to komplexní role, protože nemá jméno, minulost, pouze pár potřeb, které si vytvořil", říká herec. "Soustřeďuji se na pouto, které mám s filmovým synem, což je hlavním tématem filmu. Cesta je metaforický začátek cesty podél filozofické stezky, která vyjasňuje vztah mezi otcem a synem. Ještě před natáčením jsme se svým vlastním synem strávili enormní množství času a probrali jsme tisíce témat ke vstřebání plného významu tohoto jedinečného vztahu." Viggo poblíž natáčecích ploch bere do ruky fotoaparát a zachycuje obrazy prostředí, okolní přírody a těch, kteří sdílejí toto dobrodružství s ním k tomu, aby "uchoval nějakou jinou než duševní stopu mích zkušeností a setkání".

John Hillcoat: "Když jsem knihu dočetl, přitahovaly mne dvě hlavní věci: osobní i universální, hluboký příběh, který svazuje otce a jeho syna a dále neuvěřitelná vize konce světa v podání McCarthyho. Během předprodukce ale nikoho z nás nenapadlo, že bychom se setkali s jinými, většími problémy. Pracujeme leckde - v nezvyklých státech a jsme závislí na počasí, protože točíme jen venku, tedy z 99%. Navíc, jedna z hlavních rolí je dítě, což znamená, že pracovní doba je pro omezená a stále jsou přítomni dva učitelé. Pro tým je to velké zatížení. Je to brilantní dobrodružství a mohu vás ujistit, že minutu od minuty to bylo obtížnější." Jeden by ho vzal za slovo.

Mladík Kodi je ohromený tak jako já. Vskutku, štáb mu předvídá zlatou budoucnost. Je předmětem konverzace a dostane se mu obdivu u Vigga: "Kodi je vynikající partner. Jeho otec, jenž je také hercem, je připraven mu pokaždé pomoci dostat se do role. Na upevnění velmi zásadového vztahu jsme pracovali spolu. Na svůj věk je tak neuvěřitelně inteligentní, trpělivý a talentovaný. Může demonstrovat neuvěřitelnou míru emocí, která je v dítěti zřídka kdy vidět."

A jak se udržet na nohou? Viggo s taškou plnou čokolády. Zbytek týmu se na něho znalecky kynul. Je to gentleman, každému nabídne. Pro mou informaci sám dodává ve francouzštině: "Je to lahodné! Vyrobeno rodinnou firmou, 80% kakaa!" Sám spotřebuju asi deset tabulek za den.
Když se ho zeptáte, jestli souhlasí s McCathyovým hlediskem, odpovídá prakticky ihned: "Je nemožné, a abych vymyslel konec světa. v tom jsem příliš optimista. Dokonce věřím, že David Cronenberg by v USA známý, jako je ve Francii! Ale pokud jde o konec světa, přikláním se k ostatním."

Dvě postavy. Otec a syn. Putují v cestou přes zdevastovanou krajinu, tak jako Aragorn cestoval neúprosně směrem k Mordoru. Jako nikdy nekončící zápas radosti a utrpení. Toho se bojí. Nic více než život, může muž odkázat svému synovi.

 

 

 

 

—————

Zpět


Sosak.cz zajímavosti ze světa

 

Zajímavé odkazy: Filmy na internetu |

Sosak.cz

| ČSFD.cz |